Loading

PerfoBor

Service

PerfoBor Motor Katkısı

Son yıllarda Bor elementinin önemi ile ilgili büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Bor’un dünya üzerinde bulunan rezervlerinin büyük bir bölümü ise ülkemiz topraklarında bulunmaktadır. Bor ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları dünya ölçeğinde büyük bir hızla yürütülmektedir. Bor; metalürji, enerji, savunma sanayileri, tıp ve birçok endüstriyel alanda önemli elementlerden birini teşkil etmektedir. Bu alanlardan biri de Bor’un, aşınmaya dirençli bileşikler oluşturarak metal aşınmasını minimum seviyelere indirmesidir. Bunun için Bor bileşiklerinden ilgili olanlarının metal yüzeylerine gereken kalınlıklarda kaplanması, sürtünmeyi azaltan ve aşınmayı önleyen yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Bu amaçla; tarafımızdan on yıl süreli bir Ar-Ge çalışmasının ardından PERFOBOR adı altında özel bir ürün geliştirilmiştir. Bu çalışmalar aşamasında ürünün ileri teknoloji ile elde edilmesi, sürtünmenin, dolayısıyla metal aşınmasının en aza indirilmesi, enerji tasarrufunun sağlanması,  tüketim savurganlığının azaltılması, ekonomik olması,  “çevreye zarar vermeyen doğa dostu” özelliğinde bir ürün olması ilke edinilmiştir.

PERFOBOR, 4 zamanlı motorlarda yakıt tüketimini azaltmaya, hareketli metal aksamların sürtünme katsayılarını düşürmeye, sürtünen yüzeylerin aşınmasını önlemeye, aşınmış olan yüzeylere mikrofilm halinde kalıcı bir kaplama yapmaya, yıpranmış motor titreşimlerini-seslerini engellemeye, motorların ömrünü uzatmaya, egzoz emisyonlarını iyileştirmeye yönelik olarak  tasarlanmış ve üretilmiş olan yeni bir üründür.

PERFOBOR; Akışkan formda bir solüsyondur. Sürtünen yüzeylerde oluşturduğu  mikrofilm kaplamanın sürtünme katsayısı 0.001  dir. Bu nedenle PERFOBOR; Elmas’a en yakın germe (elastikiyet) modülüne (Elmas; 97 Gpa, Perfobor; 82 Gpa) sahip bir üründür.

PERFOBOR;  Motorun çalışması sırasında motor yağı ile birlikte dolaşıma girer. Bu aşamada sürtünme, ısı ve basınç etkisiyle solüsyon buharlaşır. Bu buhar , öncelikli olarak sürtünen yüzeyleri temizlerken, solüsyon içerisindeki aktif bileşenler yüzeylere sıvanır. Bu sıvanma ile yüzeylerde bulunan delikler , çizikler, çatlaklar ve aşınma boşlukları dolar. Buharlaşma sonuna kadar bu işlem devam eder. Bu sayede motor içerisindeki sürtünen yüzeylerde mikrofilm halinde aşınmaya dirençli, kalıcı ve kaygan bir kaplama oluşur.

PERFOBOR’UN  FARKI

Boyut farkları olan sert nano partiküllü motor katkıları, iki metal arasında bilye görevi görerek daha yumuşak olan metalleri aşındırırlar. Ayrıca sert ve kuru tanelerin (ince kum, cam tozu gibi) birbiri üzerine yapışmaları mümkün olamaz. Perfobor; motor yağı ile birlikte motor içinde yol alırken, içerisindeki aktif bileşenler ortamdaki ısı, basınç ve sürtünme etkisiyle yüzeylere yapışır. Hareketli aksamların yüzeylerinde oluşan çizik, çatlak ve çukurlara dolgu yaparak kalıcı, kaygan, çok sert ve mikrofilm kalınlığında tabaka oluşturur. Bu işlevi gerçekleştirirken, birbiri üstüne preslenerek yapışmak suretiyle sıkılaşarak sertleşir ve camlaşır. Kalıcı kaplama oluşturan ve tane boyutu olmayan özelliği sayesinde  yüzey aşınması veya motor kilitlenmesi gibi yan etkiler oluşturmaz.

Perfobor, akışkan bir solüsyon olması sayesinde yağ filtrelerinin içerisinden rahatlıkla geçerek tıkanmaya yol açmaz. Ayrıca yağlarda bulunan katkı maddeleriyle veya eskimiş yağlar içerisinde bulunan materyallerle (kurum, tortu vb.) hiçbir şekilde kimyasal reaksiyona ve fiziksel etkileşime girmez.

 Uygulamadan sonra motorun ısınması ile orantılı olarak solüsyon buharlaşırken, içerisindeki aktif maddeler yüzeylere kaplanmaya başlar. Uygulama için motorun önceden ısıtılmasına gerek yoktur.  Ayrıca kullanım ömrünü % 70 aşmamış olan veya kirlenmemiş, renk ve kıvam olarak özelliğini kaybetmemiş yağların değiştirilmesine gerek bırakmaz. Bekleme süresinde tortu, çökelti, ayrışma, tane veya tanecik oluşturmaz. Bu nedenle de raf ömrü uzundur ve uygulama öncesinde dakikalarca çalkalanmasına gerek yoktur. Uygulama kolaylığı sağlar, zararlı atık oluşturmaz, çevreci ve uzun ömürlüdür. Perfobor ;  tüm bu özellikleri sayesinde  dünyada bir ilktir.

 • Uygulama Öncesi Dakikalarca Çalkalamaya Gerek Yoktur
 • Motor Yağı %70 Ömrünü Aşmamış İse, Değişimi Gerekmez
 • Motor Yağı Ve Yağ İçerisindeki  Katkılar İle Etkileşime Girmez
 • Çökelti veya Tortu Oluşturmaz 
 • Motorun İçerisindeki Sürtünen Yüzeyleri Temizler
 • Bu Yüzeylere Mikrofilm Halinde Dolgu Yapar
 • Partikülsüz, Akışkan Bir Solüsyondur
 • Motor Isısını,Titreşimini Ve Sesini Azaltır
 • Özelikle Kış Aylarında İlk Çalışmayı Kolaylaştırır
 • Egsoz Emisyonlarını İyileştirir
 • Piston, Segman, Gömlek Aşınması Kaynaklı Yağ Eksilmesini Önler  
 • Aynı Kaynaklı Egzozdan Duman  Salınımını Engeller

Soru ve Görüşleriniz için destek@perfobor.com adresine E-mail gönderebilirsiniz.

 • PERFOBOR’ UN YARARLARI
 • Perfobor, kullanım süresi boyunca % 12 -% 30  “yakıt tasarrufu”  yapar. Bu oran aralığı, araçların motor teknolojilerine, imal edildikleri metal özelliklerine ve yıpranma miktarlarına göre değişiklik göstermektedir.
 • *Bir kez uygulama ile motorlarda 80.000-120.000 km mesafeler veya 1.200-1.800 saatlik süreler boyunca sorunsuz olarak koruma sağlar. Peryodik yağ değişimlerinden etkilenmez.
 • Kompresyon oranında % 95-100 iyileşme gösterir. Egzoz emisyonları, HP-TORK gücü, hızlanma ivmesi vb. performans değerlerini, araçların fabrika değerlerine (bazı araçlarda bu değerlerin de üzerine) çıkarır.
 • Motor içerisindeki hareketli parçaların sürtünen yüzeylerinde oluşan mekanik aşınmayı engeller. Bu sayede motor titreşimini, sesini ve sarsıntısını en az seviyeye indirirken, gürültü kirliliğini de önler.
 • İlk çalışmayı kolaylaştırır. Motor aşınmalarının %75’i beklemiş veya soğuk motorların (özellikle kış aylarında ve sabahları) ilk çalışması sırasında oluşur. Perfobor, bu olumsuzluğu tamamen ortadan kaldırır.
 • Yağın yanarak eksilmesini engelleyerek,  bir daha yağ eksilmesine izin vermez. Aynı zamanda eksilen yağın yanarak egzozdan atılması sonucu oluşan fazla duman salınımını da engeller.
 • İçeriğindeki bileşenler motorun hareketli aksamlarının sürtünen yüzeylerinin temizlenmesini, kurum, karbon ve tortuların yüzeylerden uzaklaşmasını sağlar. Yağlama yağlarının kimyasal ve fiziksel özelliklerini bozmayan bir yapıdadır.
 • Maksimum etkisini; yaz aylarında 30 dakika, kış aylarında 40 dakika  içerisinde gösterir.
 • İdeal yanmayı sağlar. Sürtünmeden kaynaklanan motor ısısını düşürür.
 • Motorların sürtünen aksamlarına ait bakım, onarım, yedek parça, işçilik ve zaman kaybı gibi giderleri ve olumsuzlukları minimuma indirir.
 • Egzoz emisyonlarını iyileştirmesi, yakıt tüketimini azaltması, enerji kayıplarını önlemesi ve gürültü kirliliğini azaltması ile doğrudan bir çevrecidir.
service
PERFOBOR
Nerelerde Kullanılır?
 
Perfobor, Benzin, Diesel, LPG, CNG, LNG, Etanol… vb. yakıtlarla çalışan, 4 zamanlı tüm motorlarda kullanılır. Bu kapsam içerisinde; otomotiv sektöründe bulunan tüm araçlar, raylı sistem lokomotifleri, deniz ve hava taşıtları, elektrik üreteçleri (jeneratörler), tarım ve iş makineleri, her türlü kompresörler bulunmaktadır. Bunların yanında modifiye yapılmış olan araç motorlarında da kullanılır.

PerfoBor Uygulama videosu

PerfBor ürünlerini çok basit bir uygulama ile motorunuzun yağ haznesine uygulayabilirsiniz 

PERFOBOR

UYGULAMA VE KULLANIM YÖNTEMİ

 * Basit bir uygulama yöntemi içerir. Motor yağı (%70 ömrünü aşmış ise;) ve yağ filtresi değişiminden sonra motorun yağ ikmal kapağı açılarak yağ haznesi içerisine uygun miktardaki PERFOBOR boşalılır. Kapak kapatılarak motor çalıştırılır.

* Kullanım öncesi perfobor şişesini çalkalamaya ya da araç motorunu ısıtmaya gerek yoktur.

* Perfobor Yağ haznesine ilave edildikten sonra motorun yaz aylarında 30 Dakika, kış aylarında 40 Dakika kesintisiz olarak çalışması gerekir. Bu süreç araçla yol alınarak  da geçirilebilir.

* Ortalama 1.500 km mesafe kat etmiş veya 22.5 saat çalışmış olan yeni motorlardan başlamak üzere her motorda kullanılır. Vurgulanmak istenen nokta; motorun rodajını tamamlamış olmasıdır. Ayrıca, rodajı tamamlanmış olarak fabrikadan çıkan araçlarda 0’km iken de güvenle kullanılır.

*1000 ila 2000 cc. aralığındaki silindir hacmine sahip motorlar için bir adet Perfobor 2000 cc (120 ml), 2000 ila 3000 cc aralığındaki silindir hacmine sahip motorlar için 1 adet Perfobor 3000 cc (180 ml) kullanılır. Farklı silindir hacmine sahip motorlar için detaylı kullanım miktarı çizelgede belirtilmiştir.

DiKKAT
 
 

UYGULAMA ESNASINDA;

 
PERFOBOR Uygulanmasında; önerilen süreler boyunca (Solüsyon buharlaşması bitene kadar bu süre yaklaşık olarak Yaz aylarında 30 dk. Kış aylarında 40 dk. sürmektedir. ) ayrıca, motor hacim artışıyla orantılı olarak kullanılan PerfoBor miktarı arttıkça bu süre de artırılmalıdır. 
Örnek: 2000 cc motorda 30-40 dk. olan süre, 4000 cc motorda 60-80 dk. olmalıdır. 
 
 

MOTORUNUZU KESİNLİKLE STOP ETMEYİNİZ.

UYARI VE ÖNLEMLER

*Motor içerisinde daha önce piyasalarda bulunan ve motor katkısı adı altında pazarlanan herhangi bir ürün kullanılmış  motorlarda mutlaka motor içerisi temizlenmeli, eski yağ ve yağ filtresi değiştirilmelidir. Motor içerisinin temizlenmesi için; eski yağ boşaltılmadan önce bu yağın içerisine piyasalarda bulunan uygun bir motor içi temizleyicisi katılarak motor içerisinin yıkanması gereklidir. Daha sonra bu yağ boşaltılarak yeni yağ konulmalıdır. Motor içerisindeki mevcut yağ %70 ömrünü aşmamış, tortulaşmamış, renk bozulmasına uğramamış veya kaydırıcılık özelliğini kaybetmemiş ise yağ değişimine gerek yoktur. Her durumda mutlaka yağ filtresi de değiştirilmeli ve yenisi takılmalıdır.

*Perfobor, bahsedilen iyileşmelerin hepsini sağlamaktadır. Bu iyileşmeler görülemiyorsa motora ait elektrik ve ateşleme sistemleri, yakıt geliş ve geri dönüş yolları, hava filtresi, hava-yakıt ideal karışım oranları, debriyaj sistemleri, frenlerin fonksiyonları, yağ sızdırmazlık conta ve keçeleri gibi yakıt sarfiyatını artıran, performansı düşüren, yağ eksilmesine yol açan ve egzoz emisyonlarını kötüleştiren diğer etkenlerin gözden geçirilerek aksaklıkların giderilmesi gerekir.

*Arızalı ve değişim süresi geçmiş motor parçalarından (triger kayışı, aşırı yıpranmış sübap contaları vs.) kaynaklanan olumsuzluklar giderilmeden ürünümüz kullanılmamalıdır.

*Motor ömrünü uzun zamanlara sorunsuzca götürebilmek için, ilk Perfobor uygulamasından sonraki her 80.000-120.000 km aralığında mesafe kat edilmesinden veya motorun 1.200-1.800 saat aralığında çalışma süresinden sonra yeniden Perfobor uygulaması yapılmalıdır.

* Perfobor’un kalitesinden emin olmak isteyenler uygulama öncesi güvenli bir test merkezine veya servis istasyonuna giderek piston kompresyon, HP, Tork ve egzoz emisyon ölçümleri yaptırabilirler. Daha sonra olması gereken yöntemlerle Perfobor katkısı kullanılmalı, belirtilen etki süresinden sonra yeniden aynı yerde ve aynı koşullarda ikinci kez aynı ölçümler yaptırılarak oluşan iyileşmelerden emin olunmalıdır.

*Perfobor ile ilgili olarak yukarıda belirtilen uygulama yöntemleri, uyarı ve önlemler kullanıcılar tarafından mutlaka dikkate alınmalı ve yerine getirilmelidir.  Aksi halde meydana gelebilecek olumsuzluklardan  firmamız sorumlu değildir.